کسب و کار

8 چیز که پس از جراحی بینی باید دوری کرد

Rate this post

رینوپلاستی که معمولاً به آن “جراحی بینی” نیز گفته می شود، برای تغییر شکل بینی یا بهبود تنفس انجام می شود. با تغییر شکل، اندازه و یا نسبت ساختار بینی برای دستیابی به اهداف عملکردی یا زیبایی شناختی، نتایج چشمگیری ارائه می دهد.

در طی عمل جراح بینی، ساختار بینی با تراز کردن یا برداشتن غضروف، پوست یا ساختار استخوانی ناحیه بینی تغییر می‌کند. مهم است که قبل از جراحی بینی به طور کامل با جراح خود مشورت کنید تا هرگونه شک و تردید در مورد انتظارات خود، مراقبت های بعد از جراحی بینی و کارهایی که نباید بعد از جراحی بینی انجام دهید تا بهبودی سریع تر و بدون دردسر برطرف شود.

این مقاله اصول اولیه کارهایی که نباید بعد از عمل زیبایی بینی انجام داد و نکات ضروری مراقبت های بعد از جراحی بینی را شرح می دهد. در انتهای این مقاله شما به یک دید کلی از کارهایی که نباید انجام داد می رسید.

جراحی بینی حدود 2 تا 3 ساعت طول می کشد و در اکثر موارد بیماران پس از جراحی مجاز به رفتن به منزل هستند.

عمل زیبایی بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بیمارانی که مشکلات سلامتی دارند از پزشک خانواده یا عمومی خود مجوز دریافت خواهند کرد که به آماده شدن برای بهترین پاسخ ممکن بیمار به جراحی کمک می کند.

جراح برای کاهش هر گونه ناراحتی و جلوگیری از تورم، عفونت یا ناراحتی در اطراف بینی، چندین دارو  را به عنوان بخشی از روال مراقبت های بعد از جراحی بینی تجویز می کند. این داروها همچنین به منظور کمک به بهبود روند بهبودی هستند.

پزشک فهرستی از دستورالعمل‌ها را ارائه می‌کند که باید به عنوان بخشی از مراقبت‌های معمول پس از جراحی بینی انجام شود تا اطمینان حاصل شود که بهبودی بدون هیچ گونه عارضه‌ای اتفاق می‌افتد.

با این حال، قبل از پرداختن به کارهایی که نباید بعد از جراحی بینی انجام دهیم، اجازه دهید به یک سوال مهم دیگر پاسخ دهیم:

آیا هنوز جراح بینی مناسب یافته اید؟ می دانید بهترین جراح بینی در تهران کیست؟ در این زمینه پیشنهاد میکنیم بهترین را انتخاب کنید تا بهترین نتایج را ببینید.

بلافاصله پس از جراحی بینی

برخی از دستورالعمل ها و مواردی که بیماران پس از جراحی بینی باید رعایت کنند عبارتند از:

حتما بخوانید:  راهنمای انتخاب جعبه غذا برای رستوران‌ ها

استراحت با سر در وضعیتی بالاتر از سینه احتمال خونریزی تورمی را کاهش می دهد و ناراحتی را کاهش می دهد.

انتظار داشته باشید تا چند روز بعد از جراحی بینی دچار گرفتگی بینی شوید. علت اصلی آن تورم ناحیه بینی و آتل های نصب شده در روی بینی برای جراحی زیبایی بینی است.

پزشک باید بعد از یک هفته بعد از جراحی زیبایی بینی، آتل بینی و پانسمان را برمیدارد. اگر قبلاً این کار را نکرده اید، حتماً یک ویزیت برای اینکار بگیرید.

کارهایی که نباید پس از جراحی بینی انجام داد

از فعالیت های شدید خودداری کنید

پس از جراحی بینی از انجام هر گونه فعالیت شدید بدنی خودداری کنید. که شامل رفتن به باشگاه، انجام تمرینات سخت، تمرینات هوازی، تمرینات با شدت بالا، بلند کردن وزنه های سنگین، حرکات فیزیکی شدید و هر نوع فعالیت بدنی است که بر بدن شما فشار وارد می کند. حداقل دو هفته بعد از جراحی بینی باید این کار را رعایت کرد.

به طور مشابه، تا حدود 4 هفته پس از عمل جراحی بینی باید از شنا کردن خودداری شود. آتل یا گچ قرار داده شده در داخل بینی باید خشک بماند تا زمانی که برداشته شود. از هر نوع ورزش تماسی مانند بسکتبال، والیبال و غیره خودداری کنید.

ایده این است که اجازه دهید بینی شما بدون هیچ گونه فشار اضافی روی ناحیه بینی که می تواند بر روند بهبودی تأثیر منفی بگذارد، بهبود یابد.

فین کردن

 

مراقبت های بعد از عمل بینی

 

نیازی به گفتن نیست که در هنگام سرماخوردگی، سرفه و آنفولانزا میل به فین کردن بینی خود دارید. با این حال، در حین و بعد از جراحی بینی اعمالی مثل ضدعفونی ماندن، شستن مرتب دست ها و دوری از افراد بیمار ضروری است. یک ضد عفونی کننده با خود حمل کنید تا میکروب ها را بلافاصله پس از تماس از بین ببرید و از عفونت جلوگیری کنید.

حتما بخوانید:  ارز دیجیتال تتر چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

به یاد داشته باشید که اعمال فشار به بینی پس از جراحی بینی حداقل برای چند هفته اکیداً ممنوع است. اقدامات پیشگیرانه را در محیط خود انجام دهید تا ایمن بمانید و از ابتلا به سرماخوردگی، سرفه یا آنفولانزا جلوگیری کنید.

از خیس کردن بینی در حمام خودداری کنید

ناحیه بینی و گچ نصب شده در داخل بینی باید خشک بماند تا یک هفته پس از جراحی بینی توسط پزشک خارج شود. استفاده از حمام می تواند مانع این امر شود.

می توانید بقیه بدن خود را در حمام یا دوش بشویید. مهم است که شست و شوی صورت انجام دهید پس از دستمال مربوط برای اطراف محل بینی استفاده کنید.

عینک زدن

یکی از کارهایی که نباید بعد از جراحی بینی انجام داد استفاده از عینک است. اگر از عینک استفاده می کنید، قبل از جراحی بینی، لنز خریداری کنید یا آماده استفاده نکردن از آن باشید. همانطور که عینک روی پل بینی قرار می گیرد، می تواند به بینی شما فشار وارد کند و بر بهبودی تأثیر بگذارد. این یکی از نکات ضروری مراقبت های بعد از جراحی بینی است که باید از قبل برای آن آماده شوید.

 

کارهای ممنوع بعد از جراحی بینی

 

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

طبیعی است که بعد از جراحی بینی احساس بیرون رفتن و آفتاب گرفتن و هوا خوردن داشته باشید. با این حال، از وسوسه دوری کنید و مدتی در داخل خانه، دور از نور خورشید بمانید. ناحیه بینی بعد از جراحی بینی حساس است و قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید مانند قبل نیاز به بهبودی کامل دارد.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید در طول فرآیند بهبودی ممکن است منجر به تغییر رنگ، عفونت و سایر عوارض ناخواسته شود. می توانید از کرم ضد آفتاب یا چسب دیگری بر روی ناحیه بینی استفاده کنید یا از کلاه در فضای باز استفاده کنید تا از بینی در برابر نور خورشید محافظت کنید.

سیگار کشیدن یا مصرف الکل

روال مراقبت های بعد از جراحی بینی شامل پرهیز از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل است. اینها فعالیت های خطرناکی در نظر گرفته می شوند که ممکن است بر روند بهبودی تأثیر منفی بگذارند و روند بهبودی را به تاخیر بیندازند.

حتما بخوانید:  بهترین دمنوش برای صفراوی ها

سیگار کشیدن جریان خون را محدود می کند و الکل با فعالیت داروهای تجویز شده در طول روند بهبودی تداخل می کند که ممکن است منجر به خونریزی زیاد، عفونت و موارد دیگر شود. حداقل 3 تا 4 هفته پس از جراحی بینی از استعمال دخانیات و مصرف الکل خودداری کنید.

 

دست زدن به بینی

ممکن است بعد از جراحی بینی در مورد ساختار بینی خود کنجکاو باشید و ممکن است وسوسه شوید که آن را لمس کنید یا فشار دهید. به هر قیمتی از این کار خودداری کنید.

یکی از رایج ترین سوالات بیماران برای مراقبت های بعد از جراحی بینی این است که آیا می توانم بینی خود را سه هفته بعد از جراحی بینی لمس کنم؟ خوب، پاسخ مثبت است، شما ممکن است لمس کنید، اما بسیار آرام و حساس، فقط در صورت لزوم.

تا زمانی که جراح شما تأیید کند که هدف از جراحی بینی محقق شده و ناحیه بینی به طور کامل بهبود یافته است از دست زدن خودداری کنید.

هرگونه لمس، فشار یا ضربه ناخواسته می تواند غضروف یا استخوان را جابجا کند و حتی نتایج مثبت را خنثی کند. ناحیه بینی را از هرگونه تهدید خارجی از جمله ضربه یا لمس دیگران محافظت کنید.

به همین دلیل توصیه می شود تا یک ماه پس از جراحی بینی از آرایش خودداری شود زیرا به طور اجتناب ناپذیری منجر به لمس ناحیه بینی و ایجاد عوارض ناخواسته می شود.

نتیجه

اینها معدود نکاتی هستند که به طور جامع به مواردی که نباید بعد از جراحی بینی انجام دهید پاسخ می دهد. توصیه می شود در روزهای اول پس از جراحی بینی استراحت و خواب زیاد داشته باشید. روند بهبودی را بدون هیچ مانعی تسریع می‌کند و بهبودی سریع‌تر را تضمین می‌کند.

انتظار کمی قرمزی، کبودی و تورم در اطراف ناحیه بینی که گچ در آن نصب شده است یا جایی که جراحی انجام شده است باشید. حتی ممکن است کمی احساس ناراحتی یا درد کنید، اما اگر هر یک از این علائم بدتر شد یا غیرقابل تحمل شد، فوراً با جراح زیبایی خود تماس بگیرید.

به‌عنوان یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی که این روزها انجام می‌شود، مطمئن باشید اگر دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعد از جراحی بینی جراح را دنبال کنید، جای نگرانی زیادی وجود ندارد.

امیدواریم به عمده این سوالات پاسخ داده باشیم لازم به ذکر است که مطالب این مقاله به تایید دکتر حمیدرضا راستی رسیده است که یکی از بهترین جراح بینی گوشتی در تهران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا