کسب و کار

ارز دیجیتال تتر چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

Rate this post

تتر در جولای 2014 با نام ریل کوین RealCoin راه‌اندازی شد و در نوامبر 2014 به تتر Tether تغییر نام داد. تتر که در واقع مبتنی بر بلاک چین بیت‌کوین است اکنون از پروتکل‌های Omni و Liquid بیت‌کوین و همچنین اتریوم ، ترون، ایاس، الگورند، سولانا و بیت کوین کش پشتیبانی می‌کند.

تتر (USDT) چیست؟

بر اساس گفته های وب سایت آن، تتر (USDT) یک ارز دیجیتال و استیبل کوین متصل به دلار آمریکا است و 100٪ توسط ذخایر تتر پشتیبانی می شود. تتر متعلق به شرکت ایفینکس iFinex ثبت شده در هنگ کنگ است که همچنین مالک صرافی بیتفینکس BitFinex است.

Rewind 10sPlayForward 10s00:0002:12MuteSettingsEnter fullscreenPlay

تتر در جولای 2014 با نام ریل کوین RealCoin راه‌اندازی شد و در نوامبر 2014 به تتر تغییر نام داد. تتر که در واقع مبتنی بر بلاک چین بیت‌کوین است اکنون از پروتکل‌های Omni و Liquid بیت‌کوین و همچنین اتریوم، ترون، ایاس EOS، الگورند، سولانا و بیت کوین کش Bitcoin Cash پشتیبانی می‌کند. تا ژانویه 2023، تتر سومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) و بزرگترین استیبل کوین با ارزش بازار نزدیک به 68 میلیارد دلار است.

نکات کلیدی

 • تتر یک استیبل کوین است، نوعی ارز دیجیتال که ارزش گذاری ثابتی را دنبال می کند.
 • تتر توسط سرمایه‌گذارانی استفاده می‌شود که می‌خواهند از نوسانات معمول ارزهای دیجیتال در حین نگهداری سرمایه در بازار کریپتو مصون بمانند.
 • شرکت مادر تتر در سال 2021 نزدیک به 60 میلیون دلار جریمه پرداخت کرد تا دو پرونده با موضوع سوء مدیریت و ارائه نادرست ذخایر خود را حل و فصل کند.

درک تتر

تتر Tether متعلق به نسلی از ارزهای دیجیتال به نام استیبل کوین ها است که به سرعت در حال رشد هستند و هدفشان ثابت نگه داشتن قیمت است که معمولاً با اتصال به قیمت یک ارز سنتی مانند دلار آمریکا حاصل می شود.

تتر همچنین توکن‌های متصل به یورو، یوان چین، پزوی مکزیک و طلا را عرضه کرده است.

پگ شدن به چه معناست؟

اتصال یا پگ Pegging به یک ارز سنتی، اغلب با پشتوانه ذخایری که به طور کامل یا بیشتر از ارز ثابت تشکیل شده است، تضمین می کند که استیبل کوین ها در معرض نوسانات قیمتی مشابه ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین نیستند.

بیشتر بخوانید » بیت کوین چیست ؟

حتما بخوانید:  سیستم‌های تهویه و روشنایی پیشرفته: معرفی هواکش صنعتی، هواکش و پرژکتور ال ای دی

شفافیت

تتر هر روز خلاصه ای از ذخایر خود را در وب سایتش منتشر می کند. تا 29 ژانویه 2023، تتر ذخایر 67.8 میلیارد دلاری را برای USDT گزارش کرد. در همان تاریخ، تتر گزارش داد که 82.45 درصد از ذخایر خود را به صورت نقد، معادل های نقدی، سپرده های کوتاه مدت و اوراق تجاری نگهداری می کند. 4.69 درصد اوراق قرضه شرکتی؛ 9.02٪ وام های تضمینی به نهادهای غیر وابسته و 3.85 درصد در سایر سرمایه گذاری ها از جمله توکن های دیجیتال.

در حالی که تتر ادعا می‌کند از هر USDT با مقدار ارز معادل پشتیبانی می‌کند، همانطور که اعداد بالا نشان می‌دهند این کاملاً درست نیست. با این حال، در گذشته به تعهد 1 به 1 خود عمل کرده است.

پایداری

ارزش پایدار، استفاده از استیبل کوین ها را به عنوان ابزار مبادله مانند پول معمولی به گزینه ای مناسب تبدیل می کند. همانطور که در بالا ذکر شد، از نظر عملی، استیبل کوین‌ها فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال را آسان‌تر کرده‌اند. رشد محبوبیت آنها همچنین نتیجه استفاده از استیبل کوین ها به عنوان وثیقه توسط پروتکل های وام دهی و سرمایه گذاری در امور غیرمتمرکز مالی (DeFi) است.

تاریخچه تتر

ریشه تتر به یک دهه قبل برمی گردد، زمانی که جی آر ویلت J.R. Willet به دنبال ساخت ارزهای دیجیتال جدید بر بستر پروتکل بیت کوین بود. ویلت این ایده را با مسترکوین Mastercoin اجرا کرد و یکی از اعضای اصلی آن بعداً در سال 2014 یکی از بنیانگذاران تتر Tether شد.

استفاده از تتر برای نقدینگی زمانی آغاز شد که در ژانویه 2015 به صرافی بیتفینکس BitFinex اضافه شد.

در نوامبر 2017، تتر از سرقت 31 میلیون دلاری توکن USDT خبر داد. در آن زمان، این شرکت با انتقادات بسیاری مواجه بود که ذخایر آن را زیر سوال می بردند و همانطور که بررسی های بعدی نشان می داد، در دسترسی به خدمات بانکی با مشکل مواجه بودند.

در ماه آوریل ۲۰۱۹، دفتر دادستان کل نیویورک مدعی شد که بیتفینکس به منظور پوشش پنهانی ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه از دست رفته Crypto Capital از تتر استفاده کرده است. سرمایه‌های از دست رفته منجر به مشکلاتی در خصوص برداشت سرمایه کاربران بیتفینکس در اواخر سال ۲۰۱۸ شد.

حتما بخوانید:  نقش پرچم های تبلیغاتی در کسب و کارها

در فوریه 2021، تتر و بیتفینکس با پرداخت جریمه 18.5 میلیون دلاری، توقف خدمات به ساکنان یا شرکت های ایالت نیویورک و ارائه اطلاعات مربوط به ذخایر خود به دفتر دادستان کل نیویورک برای دو سال آینده، موافقت کردند.

در اکتبر 2021، کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) اعلام کرد که تتر با پرداخت 41 میلیون دلار جریمه “به دلیل ادعاهایی که استیبل کوین تتر به طور کامل توسط دلار آمریکا حمایت می شود” موافقت کرد. در واقع، طبق گزارش CFTC، تتر  تنها برای 27.6 درصد از روزها در یک دوره زمانی 26 ماهه از سال 2016 تا 2018 ذخایر فیات کافی در حساب‌های خود برای پشتیبانی از توکن‌های در گردش تتر داشت». بیتفینکس نیز موافقت کرد که به عنوان بخشی از توافق، 1.5 میلیون دلار جریمه بپردازد.

سقوط قیمت TerraUSD به کمتر از 0.23 دلار باعث شد تتر پیوند 1 دلاری خود را از دست بدهد. این کاهش عمدتا ناشی از ترس سرمایه‌گذاران بود که اگر یک استیبل کوین بتواند پیوند خود را از دست بدهد بقیه نیز می‌توانند.

تتر همچنین MXNT را راه‌اندازی کرد، یک استیبل کوین که توسط پزوی مکزیک پشتیبانی می‌شود.

ارز دیجیتال تتر چیست و چه کاربردی دارد

کاربرد تتر چیست؟

تتر به سرمایه گذاران کمک می کند سرمایه خود را بین بازار ارزهای دیجیتال و سیستم مالی سنتی جابجا کنند و نوسانات را به دلیل پیوند 1 به 1 با ارزهای سنتی به حداقل می رساند.

چگونه USDT بخریم؟

برای خرید تتر می‌توان در صرافی‌های ارز دیجیتال از جمله نیپوتو، بایننس، کوین اسپات، بیتفینکس و کراکن خرید و فروخت.

آیا تتر یک استیبل کوین است؟

بله، تتر اولین و شناخته شده ترین استیبل کوین در دنیای ارزهای دیجیتال است. سایر استیبل کوین ها عبارتند از: ترو یو اس دی (TUSD)، دلار پکس  (USDP) و یو اس دی کوین (USDC).

چگونه قیمت تتر 1 دلار باقی می ماند؟

تتر می تواند تا زمانی که نسبت 1 به 1 خود را با ارزی (یا معادل آن) که به آن متصل است حفظ کند، نزدیک این قیمت باقی بماند.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌هایی مانند تتر دارایی دیجیتالی با نوسان کم هستند که معمولاً ارزش ثابتی را حفظ می‌کنند. ارزش یک استیبل کوین به دارایی باثباتی مانند طلا، دلار آمریکا یا ارزهای ثابت دیگر متصل است، به این معنی که کوین تلاش می‌کند همان قیمت را حفظ کند.

حتما بخوانید:  با غذاساز چه غذایی درست کنیم؟ با غذاساز چی بپزیم؟ غذای خوشمزه با غذاساز!

استیو بامبرا، یکی از بنیانگذاران و توسعه‌دهنده اصلی Many Worlds Token، می‌گوید: «ایده این است که 1 تتر بدون توجه به شرایط بازار همیشه با قیمت 1 دلار معامله شود».

در حال حاضر تتر بزرگترین استیبل کوین است که تقریباً 53 درصد از کل ارزش بازار استیبل کوین ها را به خود اختصاص داده است. یو اس دی کوین دومین استیبل کوین بزرگ از نظر ارزش بازار با حدود 31 درصد از ارزش بازار است و پس از آن بایننس یو اس دی (BUSD) قرار دارد.

معامله گران کریپتو از استیبل کوین هایی مانند تتر استفاده می کنند تا نقدینگی ثابت و قابل اعتمادی را برای ورود و خروج از صرافی های ارز دیجیتال بدون مواجه شدن با زیان های غیرقابل پیش بینی ناشی از نوسان قیمت فراهم کنند.

تتر چندین استیبل کوین دیگر نیز صادر میکند که توسط دارایی های مختلف پشتیبانی می شوند، از جمله:

 • قیمت تتر گلد Tether Gold (AUXT) به قیمت طلا وابسته است.
 • قیمت تتر یورو Tether Euro (EURT) به یورو وابسته است.
 • قیمت تتر پوند Tether GBP (GBPT) به پوند بریتانیا وابسته است.
 • قیمت تتر یوان (CNHT) به یوان چین وابسته است.

تتر چگونه کار می کند؟

ثبات تتر از ذخایر ارزی آن ناشی می‌شود. این شرکت ادعا می‌کند که دلار و سایر دارایی‌هایی را در اختیار دارد که برابر یا بیشتر از تعداد کل USDT در گردش هستند. به عبارت دیگر، شرکت ادعا می‌کند که به ازای هر توکن تتر در گردش، دارای یک دلار در ذخایر خود است، چه به صورت نقد یا معادل نقدی مانند اوراق قرضه کوتاه‌مدت یا سپرده‌های مدت دار.

سرمایه‌گذاران می‌توانند تتر را در اکثر صرافی‌های بزرگ بخرند. وقتی 100 دلار تتر Tether خریداری می کنید، تقریباً 100 توکن USDT دریافت می کنید و شرکت برای حفظ پیوند 1 به 1 دلار، ذخایر خود را 100 دلار افزایش می دهد. هنگامی که کاربران توکن ها را برای ارز فیات بازخرید می کنند، توکن های تتر از گردش خارج می شوند.

تتر فاقد بلاک چین اختصاصی خود است و توکن ها را در بلاک چین های دیگر ارائه میدهد. توکن‌های USDT در حال حاضر در بلاکچین های زیر میزبانی می‌شوند:

 • اتریوم Ethereum
 • ترون Tron
 • الگورند Algorand
 • سولانا Solana
 • اوالنچ Avalanche
 • پالیگان Polygon

آیا می توان به تتر اعتماد کرد؟

استیبل کوین‌ها همچنان یک انتخاب محبوب در میان معامله‌گران ارزهای دیجیتال هستند و تتر بحث‌های مربوط به نقدینگی و ذخایر خود را پشت سر گذاشت. تا سال 2022، این شرکت شفافیت زیادی در مورد ذخایر خود ارائه نکرد اما اکنون شرایط فرق کرده است.

منبع :‌ نیپوتو https://nipoto.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا