کسب و کار

بررسی ایمپلنت کامل فک بالا

Rate this post

گاهی اوقات، ایمپلنت برای درمان یک یا دو دندان نیست و فرد برای ایمپلنت کامل فک بالا مراجعه می کند. هنگامی که بین دندان هایتان یکی از آن ها خالی شده باشد، باید یک ایمپلنت و یک روکش روی آن قرار دهید؛ اما هنگامی که تعداد بیشتری دندان در کنار هم از دست رفته باشند، شرایط متفاوت خواهد بود. در این مقاله قصد داریم تا در مورد ایمپلنت کامل صحبت کنیم و ببینیم برای فک بالا چه شرایطی وجود دارد.

ایمپلنت کامل فک بالا برای چه کسانی مناسب است؟

بیمارانی که برای ایمپلنت کامل فک بالا یا درمان دندان های خود به دندانپزشک مراجعه می کنند، شرایط متفاوتی با هم دارند. ممکن است از خودتان بپرسید آیا من گزینه خوبی برای ایمپلنت کامل هستم یا خیر! قبل از هر چیز این مسئله را باید در نظر گرفت که افرادی متقاضی ایمپلنت کامل هستند که همه دندان های خود را در فک بالا از دست داده اند. با این حال برخی افراد که دندانی در فک بالا ندارند، ممکن است نتوانند به طور کامل آن را ایمپلنت کنند. اگر استخوان کافی در زیر لثه وجود نداشته باشد، شرایط برای جاگذاری ایمپلنت هم مهیا نیست و فرد باید از روش های دیگر مانند دندان متحرک استفاده کند.

تعداد ایمپلنت فک بالا چند تا است؟

همه ما می دانیم که انسان 32 دندان دارد که به طور مساوی بین دو فک تقسیم شده اند. البته 4 تا از آن ها دندان های عقل هستند که به آن ها نیازی نیست. پس تعداد ایمپلنت فک بالا باید چند تا باشد تا دندان های این فک کامل شوند؟ ممکن است تصور کنید 14 ایمپلنت را باید در فک قرار دهید؛ اما بهتر است بدانید که این تعداد ایمپلنت نه تنها نیاز نیست بلکه مضر نیز هست. به همین علت تعداد کمتری ایمپلنت در فک بالا قرار می گیرد. این تعداد برای هر فرد نیز با توجه به شرایط فک متغیر است.

حتما بخوانید:  مناقصات تهیه و طبخ غذا ،خدمات رستوران و سلف سرویس

 

 

ایمپلنت فک بالا

 

 

در فک بالا بین 6 تا 8 ایمپلنت مورد نیاز است تا بتوان دندان ها را کامل کرد. با این وجود روش هایی نیز وجود دارند که با 4 دندان کل فک بالا را ایمپلنت می کنند که در ادامه به بررسی آن هم می پردازیم. برای تعیین شرایط بیمار، جلسه بررسی و مشاوره برگزار می شود و با عکس که از دندان گرفته شده است، میزان استخوان، شرایط لثه و مواردی از این قبیل را در فک بررسی می کنند تا تعداد ایمپلنت را مشخص کنند.

عوامل مؤثر بر تعداد ایمپلنت فک بالا

همانطور که گفته شد، برای هر فرد نسبت به دیگری ممکن است تعداد ایمپلنت متفاوتی گذاشته شود. ناحیه کاشت از نظر سلامت استخوان و لثه در تعداد ریشه هایی که برای ایمپلنت جای گذاشته می شوند، بسیار اهمیت دارند. اگر استخوان زیر دندان سالم و مقاوم باشد، با تعداد کمتری ریشه ایمپلنت می توان تاج های بیشتری قرار داد.

عامل دیگری که ممکن است روی تعداد ایمپلنت فک بالا مؤثر باشد، سلامت لثه است. اگر لثه سلامت خوبی نداشته باشد، بهتر است تعداد کمتری ایمپلنت در آن قرار داده شود تا عمل کمتر تهاجمی صورت گیرد.

روش all-on-4 برای ایمپلنت فک بالا

روش دیگری که برای ایمپلنت کامل فک بالا در نظر گرفته می شود، روش all-on-4 است. در این روش، فقط 4 ایمپلنت در فک بالا قرار می گیرد و پروتزها روی آن ها قرار می گیرند. در روش all-on-4، 2 ایمپلنت در جلو و 2 ایمپلنت در لثه های عقب با زاویه 45 درجه قرار داده می شوند. مزیت دیگری که برای این روش می توان عنوان کرد، این است که نیازی به پیوند استخوان کمتر می شود؛ زیرا پایه ها به صورت کج و با زاویه 45 درجه در فک قرار داده می شوند. البته این نکته را هم فراموش نکنید که این روش باید با دقت و مهارت بالایی انجام گیرد. در صورتی که دندانپزشک در این زمینه مهارت کافی نداشته باشد، ممکن است پروتزها به خوبی روی ایمپلنت قرار نگیرند و نتیجه مد نظر فرد را دریافت نکند.

حتما بخوانید:  چگونه قابلمه سوخته را تمیز کنیم؟

هزینه ایمپلنت فک بالا چقدر است؟

برای برخی افراد ممکن است هزینه ایمپلنت فک بالا بسیار مهم باشد تا بتوانند آن را پرداخت کنند. می توان گفت که ایمپلنت جزو درمان های پرهزینه است. البته با توجه به ماندگاری این روش و حالت طبیعی و زیبایی که به دندان ها می دهد، ارزش دارد که این هزینه ها را پرداخت کنید. هزینه ایمپلنت کامل فک بالا بسته به تعداد ایمپلنت هایی که قرار داده می شود معین می شود. به عنوان مثال، هنگامی که 4 ایمپلنت در فک جاگیری می شود، قطعاً هزینه کمتر از زمانی است که از 8 ریشه استفاده می شود.

عامل دیگری که روی هزینه ایمپلنت کامل فک بالا تاثیرگذار است، برندی است که بیمار انتخاب می کند. معمولاً برندهای سوئیسی قیمت بالاتری نسبت به برندهای آلمانی و کره ای دارند. البته کیفیت آن ها هم بالاتر است. هزینه نهایی بر اساس برند، تعداد ریشه، عمل های جانبی مانند عمل سینوس، پیوند استخوان، جراحی لثه و… تعیین می شود.

زمان لازم برای ایمپلنت فک بالا به طور کامل

ایمپلنت کامل فک بالا یک درمان زمان بر است. حداقل 3 تا 4 ماه باید وقت بگذارید تا در بهترین شرایط، بریج ها روی ایمپلنت قرار گرفته و درمان کامل شود. هنگامی که ایمپلنت ها را در فک جایگذاری می کنند، باید به آن ها زمان داده شود تا با استخوان جوش خورده و ثابت شوند. این عامل سبب می شود تا در بهترین شرایط 3 یا 4 ماه بعد از آن قالب گیری انجام گیرد. در این زمینه باید حوصله به خرج دهید تا درمانتان به خوبی پیش رفته و رضایت بخش باشد.

حتما بخوانید:  احداث بنای مجدد پس از تخریب در ملکی که قبلاً با اجازه مالک در آن بنا احداث شده است

نتیجه و خلاصه مطلب

روش های درمانی مانند ایمپلنت کامل فک بالا برای کسانی که قصد دارند تا دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند، انتخابی عالی است. در فک بالا بین 4 تا 8 ریشه ایمپلنت قرار داده می شود و پروتزهای ثابت روی این ریشه ها قرار می گیرند. این فرایند ممکن است بین 3 تا 9 ماه به طول انجامد. هزینه های درمان بسته به شرایط بیمار، تعداد ایمپلنت، برند ایمپلنت، درمان های جانبی مورد نیاز و… نیز متغیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا