نوشیدنی

طرز تهیه قهوه یونانی+آموزش قدم به قدم

Rate this post

قهوه یونانی یک نوع از قهوه های دمی به شمار می آید. این قهوه در همه جای یونان یافت می شود. جالب است بدانید که قهوه یونانی شباهت خیلی زیادی به قهوه ترک دارد. در مورد منشا این قهوه ها اطلاعات کاملاً دقیقی در دسترس نیست. بنابراین هر دوی این کشورها اصالت این قهوه را از خود می دانند. در واقع به دلیل نزدیکی یونان و ترکیه نیز اینکه به طور قطع مشخص کرد ریشه این قهوه از کجاست کار دشواری است.

در مجله آموزش آشپزی آشپزون این مطلب فوق العاده را از دست ندهید!

در ادامۀ این مطلب قصد داریم طرز تهیه قهوه یونانی را به شما عزیزان آموزش دهیم. بنابراین اگر برای اولین بار است که تمایل دارید خودتان این قهوه را آماده کنید، این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.
در یونان، قهوه معمولاً 3 تا 5 بار در روز در فنجان های کوچک مصرف می شود. به طور کلی هر فنجان حاوی کمی بیش از 100 میلی گرم کافئین بوده که برابر با مقدار یک فنجان و نیم قهوه آمریکایی است. قهوه یونانی معمولاً به آرامی در محیط های اجتماعی با خانواده و دوستان، چه دور میز آشپزخانه و چه در کافه ها میل می شود.

قهوه یونانی چیست؟

همانطور که قبل تر اشاره شد، قهوه یونانی نوعی قهوه دمی است. این قهوه را نیز با استفاده از قهوه جوش یا جذوه تهیه می کنند. در قهوه یونانی برخلاف قهوه های دمی دیگر مانند کمکس و یا قهوه فرانسه تفاله های قهوه در فنجان دیده می شود. قهوه یونانی شباهت زیادی به قهوه ترک دارد.
تفاوت این دو نیز در مقدار اضافه کردن شیر و شکر به قهوه است.بنابراین می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که قهوه یونانی کمی شکر و شیر نسبت به قهوه ترک اضافه تر دارد. جالب است بدانید که برخی می گویند 45 روش برای طرز تهیه قهوه یونانی وجود دارد. اما معمول ترین این روش ها و البته در دسترس ترین آن ها قهوه جوش یا جذوه است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

حتما بخوانید:  طرز تهیه قهوه آمریکانو و خواص اعجاب انگیزش

 

طرز تهیه قهوه یونانی همراه شیر

راحت ترین روش برای درست کردن قهوه یونانی استفاده از جذوه یا قهوه جوش است. در ادامه مواد اولیه و آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه قهوه یونانی شرح داده شده است. توجه داشته باشید که ممکن است طرز تهیه این قهوه بسیار آسان به نظر آید. اما باید تمام جزئیاتی که در آموزش آن وجود دارد را انجام دهید تا یک قهوه مرغوب حاصل شود.

مواد اولیه برای تهیه قهوه یونانی

  • قهوه یونانی
  • جذوه یا قهوه جوش
  • شکر
  • آب سرد

مراحل تهیه قهوه یونانی

آب را اضافه کنید

برای درست کردن قهوه یونانی ابتدا باید آب سرد را درون قهوه جوش بریزید. نکتۀ مهمی که باید به آن توجه کنید آن است که به ازای هر نفر باید ¾ فنجانی که قهوه را در آن سرو می کنید آب اضافه کنید. برای اندازه گیری مقدار آب مورد نیاز می توانید از همان فنجان مورد نظرتان استفاده کنید تا اندازۀ آب کاملاً اندازه باشد.

قهوه و شکر را اضافه کنید

در مرحلۀ دوم نوبت به افزودن شکر و قهوه می رسد. پس باید قهوه و شکر را به آب اضافه کنید. توجه داشته باشید که میزان شکر به سلیقه خودتان بستگی دارد. حتی می توانید آن را حذف کنید. توجه داشته باشید که هر آنچه به این ترکیب اضافه می کنید، وابسته به ذائقۀ خودتان است. پس نگران مقدار دقیق شکر و یا شیر نباشید. فقط باید نسبت استاندارد قهوه و آب را رعایت کنید. قهوه را خودتان می توانید آسیاب کنید و یا پودر آمادۀ آن را از بازار تهیه کنید.

حتما بخوانید:  طرز تهیه قهوه یزدی خانگی با طعمی به یادماندنی

قهوه جوش را روی حرارت قرار دهید

حال باید قهوه جوش را به همراه موادی که درون آن قرار دهید روی شعلۀ گاز قرار دهید. سپس قهوه و شکر را هم بزنید تا با هم مخلوط شوند. توجه داشته باشید که در زمان آماده سازی قهوه یونانی باید بالا سر جذوه بمانید تا حباب هایی اطراف ظرف به وجود آید.

 

تا ایجاد کف قهوه صبر کنید

پس از آنکه قهوه جوش را روی حرارت قرار دادید پس از مدتی اطراف آن حباب هایی تشکیل می شوند. پس از آن نوبت به ایجاد کف قهوه می رسد. به این کف کایماکی گفته می شود. زمانی که این کف ایجاد شد، قهوه کم کم بالا می آید. پیش از آن که از درون قهوه جوش سر ریز شود شعله را خاموش کنید.
قهوه یونانی آماده است. قبل از آن که قهوه را درون فنجان بریزید کف آن را یکدست کنید. همچنین لازم به ذکر است که کمی پس از سرو صبر کنید تا تفاله های آن ته نشین شوند.

انواع قهوه یونانی

  • قهوه یونانی به 4 نوع تقسیم می شود.
  • قهوه تلخ و خالص (Sketos)
  • قهوه تلخ با مقدار خیلی خیلی کم شیرینی (Metrios)
  • قهوه یونانی شیرین (Glykos)
  • قهوه خیلی خیلی شیرین (Very Glykos)

همانطور که خواندید تفاوت این قهوه ها در مقدار شکر و یا همان شیرینی آنهاست. مقدار شیرینی آن نیز کاملاً به ذائقۀ خودتان بستگی دارد و می توانید آن را زیاد یا کم کنید.

خواص قهوه یونانی

مطالعات جهانی در طول این سال ها نشان داده است که قهوه یونانی فواید زیادی برای سلامتی دارد. تا آنجا که گفته می شود نوشیدن یک فنجان قهوه یونانی در روز می تواند طول عمر شما را افزایش دهد. تفاوت عمده بین قهوه یونانی و دیگر کافئین ها این است که قهوه یونانی معمولاً در مجالس اجتماعی، با خانواده و دوستان در خانه یا کافه نوشیده می شود.
این موضوع این حقیقت را برجسته می کند که بخشی از مزایای سلامتی آن ممکن است فراتر از خود نوشیدنی باشد.

حتما بخوانید:  طرز تهیه شیر بادام به سبک کافه های محبوب؛ طعمی جادویی و دلنشین

سلامت قلب

یکی از مزایای قهوه یونانی آن است که عملکرد اندوتلیال بهتری نسبت به انواع دیگر قهوه دارد. لایه اندوتلیوم عروق خونی را تحت پوشش قرار می دهد و تحت تأثیر سن و عادات زندگی است. مطالعات گذشته نشان داده است که نوشیدن متوسط قهوه می تواند سلامت اندوتلیال را افزایش داده و خطر بیماری عروق کرونر قلب را کاهش دهد.

 

افزایش طول عمر

براساس بسیاری از مطالعات، قهوه یونانی می تواند خطر مرگ زودرس را کاهش دهد. به عنوان مثال متخصصان دریافتند افرادی که در جزیره ایکاریا، حداقل یکبار در روز قهوه یونانی می نوشند، از سلامت قلب و عروق بهتری نسبت به سایرین برخوردارند و اکثر افراد محلی بیش از 90 سال زندگی می کنند.

بهبود سیستم ایمنی

قهوه یونانی سرشار از اسید کلروژنیک، پلی فنول ها، مواد محلول در لیپیدها و سایر ترکیبات مفید برای قلب است. بنابراین به محافظت از عروق کمک کرده و سلامت کلی سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد.

جلوگیری از دیابت

قهوه یونانی همچنین می تواند خطر ابتلا به دیابت، به ویژه دیابت نوع 2 را کاهش دهد. زیرا سطح هورمونی در خون انسان که به آن (SHGB) می گویند، را افزایش می دهد. این هورمون مسئول حفظ سطح تستوسترون و استروژن در میزان طبیعی است.

 

افزایش متابولیسم

علاوه بر آنچه تا الان گفته شد قهوه یونانی می تواند متابولیسم شما را تسریع کند. در نتیجه اگر تمایل به کاهش وزن دارید، این نوشیدنی می تواند بسیار سودمند باشد. با نوشیدن فقط یک فنجان قهوه یونانی، میزان سوخت و ساز بدن شما به طور موقت 15 درصد افزایش می یابد.

نتیجه گیری

همانطور که خواندید طرز تهیه قهوه یونانی شباهت بسیار زیادی به قهوه ترک دارد. این نوشیدنی از خواص بسیار زیادی نیز برخوردار است. بنابراین نوشیدن روزی یک فنجان از این قهوه جذاب می تواند برای سلامتی شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا